Strzałki z szyfrem
Wspomniałem poprzednio, że strzałkowe zadania, które na mistrzostwach w Rumunii pojawiły się pod nazwą „At the target”, przypadły do gustu Holendrom. Nazwali je po prostu „Arrows” i włączyli do swojego stałego repertuaru. Nie zabrakło ich na paru kolejnych mistrzostwach świata, także w Arnhem w 2003 roku. Na jednym z etapów zmagań pojawiły się w parze z kryptarytmem.
Przypominam: w skrajnych polach na bandzie należy umieścić strzałki skierowane do wnętrza diagramu – horyzontalnie, wertykalnie i diagonalnie – tak, aby tyle strzałek wskazywało na daną liczbę, jaka jest jej wartość. Mały przykład jest w poprzednim wpisie.
Żeby rozwiązać strzałki, należy najpierw uzupełnić diagram cyframi. Jakimi – to będzie wiadome po rozszyfrowaniu dodawania i zastąpieniu właściwymi cyframi liter na schemacie z lewej strony – „wyjętym” z diagramu; schemat należy potem „umieścić” na swoim miejscu. Litery odpowiadają cyfrom od 1 do 6.
Zdania „królików” na temat kwadracików zamieszczonych na diagramie zadania w poprzednim wpisie, które miały usprawniać rozwiązywanie, były podzielone. W związku z tym zrezygnowałem z nich (tzn. z kwadracików, a nie z królików) ale – krakowskim targiem – cyfry są nieco mniejsze, aby w polach było więcej miejsca na ewentulane oznaczenia, gdyby ktoś na takowe miał ochotę. Za królicze opinie wielkie dzięki.
W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę strzałek skierowanych diagonalnie.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.
Komentarze
Hmmm, a jakby sprawę odwrócić w zadaniach z tych ostatnich wpisów i spróbować sklecic zadanie w którym na obrzeżach byłyby liczby a w diagramie trzebaby umieścić strzałki. Liczby oznaczałyby ile to strzałek na nie wskazuje.
Na razie tylko wpadł mi taki pomysł, trzeba się teraz zastanowić czy to wogóle ma sens, czy można tu mówić o jednoznaczności. Tak z wstępnych przemyśleń zadanie chyba miałoby bardzo wiele rozwiązań, bardzo łatwo byłoby tak poustawiać strzałki, żeby uzyskać odpowiednie ich ‚sumy’ na obrzeżach, chociaż….? Prawdopodobnie do takiego zadania trzebaby dodać jakąś regułę dodatkową.
Wiązie, ciekawe spostrzeżenie.
Istotnie, próbowano układać takie „odwrotki”. Kilka znajduje się w książce Ivana Moscovicha „1000 Play Thinks” i rzeczywiście – mają wiele rozwiązań, czym autor się w ogóle nie przejmuje.
Nawiasem mówiąc, to sążniste dzieło nastawione jest głównie na efekt graficzny. Nie znam książki z łamigłówkami bez błędów, ale w tej przekroczone są wszelkie normy przyzwoitości.
Pozdrav
mp
A=2,B=4,C=1,D=3,E=6,F=5
15 strzałek skosem
ABCDEF = 241365
Ukośnych strzałek jest 15.
zz