Amazonka – reaktywacja

Kilka lat temu pisałem o szachowej amazonce, czyli figurze nieortodoksyjnej (bajkowej), która stanowi połączenie hetmana i skoczka. Taki superhetman obecny jest w paru grach pod różnymi nazwami, a przed wiekami bywało, że gościł w zwykłych szachach zamiast hetmana. Obecność amazonki w królewskiej grze to jednak tylko krótkie epizody (jeszcze w XVIII w. grywano tak w Rosji); ostatecznie ustąpiła miejsca hetmanowi, ponieważ była zbyt silna, więc za mocno dominowała na planszy. Nic dziwnego – ustawiona w centrum pustej szachownicy atakuje ponad połowę wszystkich pól (te z czerwonym krzyżykiem jako skoczek):

Amr_bis

Dziś amazonka pojawia się czasem w bajkowej problemistyce, a więc w zadaniach, które mniej lub bardziej odbiegają od klasycznych kompozycji. Zwykle towarzyszą jej inne osobliwe figury i dodatkowe reguły. Są to zatem najczęściej zadania pokrętne i trudne. Bardzo rzadko trafia się diagram strawny dla szarego konsumenta łamigłówek szachowych, czyli coś takiego, jak poniższy przykład.

Amr_2

Zadanie jest trzychodówką, a więc zaczynają białe i matują w swoim trzecim posunięciu. Wystarczy wskazać pierwszy ruch białych, ale ciąg dalszy i ewentualne warianty będą mile widziane.

Kom