Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

10.04.2007
wtorek

Przesłanki i jeden set

10 kwietnia 2007, wtorek,

Cechą charakterystyczną wielu łamigłówek z fabułką, różniącą je od typowych zadań matematycznych i dodającą im uroku, są zawarte w tekście przesłanki, z których warto korzystać przy rozwiązywaniu. Można co prawda potraktować taką łamigłówkę jak zadanie podręcznikowe, czyli uznać przesłanki za informacje nieprecyzyjne, pominąć je i podać kilka czy kilkanaście rozwiązań, jednak tym samym pozbawiamy łamigłówkę swoistego smaczku, a siebie przyjemności podobnej do tej, jakiej doświadczał Sherlock Holmes rozszyfrowując zagadki kryminalne, zazwyczaj właśnie w oparciu o przesłanki. Dlatego namawiam do korzystania przy rozwiązywaniu, jeśli będzie po temu okazja, nie tylko z „mędrca szkiełka i oka”. Zresztą, jak wynika z nadesłanych przez Państwa rozwiązań zadania o dziadku wędrującym po aptekach, większości osób namawiać nie trzeba. Korzystając z kilku podanych w tekście tej łamigłówki przesłanek („gdzieś na początku”, „minęło trochę czasu, nim dziadek doczłapał do drugiej apteki”, „kolejny dopisany na karteczce numer bardzo niewiele różnił się od poprzedniego”), nietrudno było wskazać rozwiązanie: piąta apteka znajdowała się na Zdrowej 243. Można nawet podać numery, pod którymi mieściły się pozostałe apteki: 5, 61, 87, 90. O ile jednak przesłanki „wiodące” do numeru piątej apteki są moim zdaniem na tyle mocne, by 243 uznać za jedyne rozwiązanie, o tyle pozostałych czterech numerów nie byłbym już tak bardzo pewien.

Wystarczyło jednak wskazać numer ostatniej apteki i za prawidłowe wskazanie nagrodę – grę „Wilki i owce” (gościła w „Łamiblogu” 4 kwietnia), ufundowaną przez wydawnictwo Granna – otrzymuje Pani Zuzanna Lewicka (proszę Panią Zuzannę o kontakt pod adresem m.penszko@polityka.com.pl w celu ustalenia sposobu przekazania nagrody).

Poniższe zadanie nie wymaga wprawdzie korzystania z przesłanek, natomiast konieczna jest znajomość zasad gry w tenisa, a zwłaszcza sposobu liczenia punktów (podejrzewam zresztą, że tylko dla bardzo nielicznych osób będzie to dodatkowa zagadka). Łamigłówka pochodzi z dorobku Martina Gardnera. Postanowiłem ją przedstawić między innymi dlatego, że nie znalazła się w wydanej u nas przed 9 laty książeczce tegoż autora „Moje najlepsze zagadki matematyczne i logiczne”, ale jednak przede wszystkim ze względu na to, że jest perełką znakomicie łączącą lakoniczność formy z nieoczekiwaną zawiłością opisanej sytuacji.

W pierwszym secie Miranda pokonała Rosemary 6:3, przy czym w pięciu gemach doszło do przełamania serwisu. Kto serwował w pierwszym gemie tego seta?

Sztuką jest nie tyle samo rozwiązanie, co znalezienie najkrótszego rozwiązania, a ściślej – najbardziej zwięzłego, ale oczywiście pełnego i komunikatywnego, opisu rozwiązywania.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. W secie zostało rozegranych 6+3=9 gemów, z tego wynika, że jedna z tenisistek podawała w pięciu gemach, a druga w czterech. Zakładamy, że pierwsza podająca wygrała a+b gemów, w tym: a gemów przy swoim podaniu oraz b gemów przy podaniu przeciwniczki. Obie tenisistki przy swoim podaniu przegrały 5-a+b gemów (ponieważ 5-a gemów przegrała pierwsza oraz b gemów przegrała druga). Ponieważ obie tenisistki przy swoich podaniach przegrały 5 gemów, otrzymujemy więc równość 5-a+b=5. Z tej równości wynika, że a=b, a to oznacza, że pierwsza podająca wygrała a+b=a+a=2a gemów. Ponieważ parzystą liczbę gemów (6) wygrała tylko Miranda, to ona podawała jako pierwsza.

    Antyp

  2. Było 9 gemów, więc w pierwszym i ostatnim serwowała ta sama zawodniczka. Ostatni gem wygrała Miranda. Jeśli było to przełamanie, to w poprzednich 8 gemach, gdzie każda z zawodniczek serwowała 4 razy (parzystą liczbę), Miranda wygrała 5, a Rosemary 3 (nieparzyste liczby) oraz były 4 przełamania (parzysta liczba). Daje to nam sprzeczność z parzystąścią. A więc w ostatnim i zarazem pierwszym gemie serwowała Miranda.

css.php