Wyskoki bis

Pozwalam sobie powrócić do „wyskoków” sprzed miesiąca ze względu na pewne osobliwe i niełatwe zadanie. Zacznę od przypomnienia.
Łamigłówkowy „wyskok” to bicie podobne do warcabowego, ale wykonywane nie dia-, lecz ortogonalnie. Polega więc na przeskoczeniu w rzędzie lub kolumnie jednym pionkiem przez drugi, stojący obok, na pole tuż za nim i usunięciu przeskoczonego pionka:
wysb_1
Wyskok jest jednym ruchem, ale jeden ruch może także stanowić seria, czyli dwa lub więcej kolejnych wyskoków wykonanych tym samym pionkiem:
wysb_2
Wyskok jest podstawą wyskakanki – zadania, polegającego na wykonaniu najmniejszej liczby „wyskokowych” ruchów niektórymi pionkami, tworzącymi grupę, po których na planszy pozostanie tylko jeden pionek. Oto przykład wyskakanki w sześciu ruchach układu 10 pionków:
wysb_3
Osobliwe zadanie, o którym wspomniałem na wstępie, jest jakby zaprzeczeniem wyskakanki, polega bowiem na wykonaniu minimalnej liczby „wyskokowych” ruchów tak, aby na planszy powstał układ bez możliwości wykonania wyskoku, czyli taki, w którym żadne dwa pionki nie będą umieszczone na sąsiednich polach.

Kwadratowe układy startowe 2×2 i 3×3 są niemal trywialne.
wysb_4
Pierwszy zostaje „zablokowany” po dwóch ruchach, drugi – po trzech. Co ciekawe, w pierwszym przypadku każdy ruch jest, a w drugim może być jednym wyskokiem.
A ile ruchów wystarczy, aby zablokować wyskoki w kwadracie 4×4?
wysb_5
Można udowodnić, że jeśli wykluczymy ruchy złożone z serii wyskoków, to zablokowanie wyskoków dla układu n×n nie będzie możliwe po mniej niż (n^2)/3 ruchach. Ruchy seryjne są jednak dozwolone, więc zagadnienie pozostaje otwarte.

Zadanie z kwadratem 4×4 było w tegorocznym styczniowym Świecie Nauki. Prawie wszyscy z blisko stu czytelników, którzy nadesłali rozwiązania, uporali się z układem w co najmniej pięciu ruchach, na przykład tak (na planszy pozostaje sześć pionków bez szansy na wyskoki):
wysb_6
Tylko dwu osobom wystarczyły cztery ruchy. Jakie?
Czy zadanie jest rzeczywiście takie trudne i czy równie trudno jest zaprząc do pracy komputer?

Kom