Blokorama

Blokowisko dawno nie gościło w Łamiblogu, zatem wypada zacząć od przypomnienia reguł zabawy.
Kwadrat n × n należy wypełnić cyframi od 1 do n tak, aby w każdym rzędzie (wierszu i kolumnie) znalazło się n różnych cyfr. Każda cyfra oznacza wysokość (liczbę pięter) bloku stojącego na danym polu. Kluczem do rozwiązania są cyfry obok rzędów – każda jest równa liczbie bloków widocznych w danym rzędzie przez kogoś patrzącego z daleka na ten rząd od strony, z której umieszczona jest cyfra, czyli w kierunku wskazanym przez strzałkę przy cyfrze (wyższy blok zasłania wszystkie niższe stojące za nim).
Poniżej przykład w formie bliskiej blokowej rzeczywistości, z dodatkowym przestrzennym rozwiązaniem:
blora_1
Istnieje sporo odmian blokowiska, zwykle „krzyżówek” z innymi zadaniami. Jedna z ciekawszych i niezbyt zakręconych nawiązuje do łamigłówki zwanej literamą. Klucz do rozwiązania jest w tej odmianie nieco bardziej skomplikowany, dotyczy bowiem dwóch ewentualności: każda cyfra obok diagramu może oznaczać to, co w blokowisku, ale może być także równa cyfrze w najbliższym polu wskazanym strzałką; jaka jest właściwa „rola” cyfry ze strzałką – to trzeba samemu ustalić. Druga ewentualność jest podobna do występującej w literamie, w której jednak do diagramu zamiast cyfr wpisuje się litery.
Oto przykład blokoramy 4×4:
blora_2
Czerwone cyfry w rozwiązaniu „działają” jak w blokowisku, zielone – jak w literamie, czarna dwójka (taka sytuacja również jest możliwa) – na oba sposoby równocześnie.
Łamigłówka do odrobienia w domu jest blokoramą 6×6, a więc w każdym wierszu i w każdej kolumnie powinny pojawić się cyfry od 1 do 6.
blora_3
Zadanie pochodzi z 18 Łamigłówkowych Mistrzostw Świata (Turcja, 2009), więc łatwe nie jest.